03_Spring_Constructor_Setter_Injection

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Constructor ve Setter Injection nasıl yapıldığını anlatacağım.  Örnek üzerinden anlatalım:

1-)Constructor Injection

Constructor injection, adından da anlaşılacağı üzere yapıcı kullanılarak yapılan inject işlemidir. Yani yapıcıya parametre olarak verilen değer ile inject işlemi yapılır. Şimdi örnekte inceleyelim.

Address.java

Person.java

Görüldüğü gibi Person sınıfımızda 4 adet yapıcı vardır. Yapıcıların her biri farklı parametre almaktadır. Bu yapıcıların her birine birazdan application.xml dosyamızda farklı özellikler ve değerler kullanarak inject edeceğiz.

Test.java

_003.application.xml

Üç parametre ve parametre sıralaması name,age,address olan parametreye inject işlemi uygulanır.

Tek parametreli ve parametresi Address türünden olan yapıcı çalışır. Ref ile bean inject edilir

İndex özelliği ile verilen değer olan parametreye value ile değer ataması yapılır. Yani index’i 1 olan parametreye 23 ataması yapılır.

Görüldüğü üzere burada tek parametreli yapıcıyla çalışılacak fakat 3 adet tek parametreli yapıcı var. Burada önemli olan Type özelliğidir. Type özelliğine verilen değere göre, hangi yapıcı çalışacağını belirleriz. Yani tipi Address olan ve tek parametreli yapıcı çalışacaktır. Şimdi Address bean’imizi oluşturalım ve değişkenlerimize set metotları ile değer ataması yapalım.

2-)Setter Injection

Görüldüğü üzere address beanimize <property> ile setter injection atamasını yaptık. Street değişkenine İstanbul, no değişkenine de 34 değerini atadık. Bu yazıyı burada bitiriyorum diğer yazılarımda görüşmek üzere…

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.