06_JPA_Column_Table_Notasyonları

Merhaba arkadaşlar bugün Entity sınıfımızın table ve column özelliklerine bakacağız.

Bildiğiniz üzere bir adet Personel isimli tablomuz var. Bu tablomuzunda id, isim, soyisim ve adres diye sütunları var. Bu sütunlara karşılık olarak Entity sınıfımızda aynı isme sahip değişkenler mevcut oluyordu. Şimdi Personel yerine bir adet Kisi isimli sınıf oluşturalım ve değişken isimleri tablomuzdaki sütunlardan farklı olsun. Eğer bu şekilde persist etmeye çalışırsak hata alırız. Hatamızın nedeni de Kisi tablomuzu bulamaması ve değişken isimlerine sahip sütun bulamamasıdır.

Şimdi pojo sınıfımızı yazalım ve bu sorunlara çözüm bulalım.

Burada @Entity ve @Id notasyonlarının kullanımını zaten görmüştük. Şimdi diğer notasyonların kullanımına bakalım.

@Table => Sınıfımızın tanımlandığı yere yazılır ve tablo işlemleri burada yapılır. Biz name özelliğini kullanarak tablomuzun ismini belirttik.

@Column => Sütun tanımlamaları için kullanılır. Name özelliğine hangi sütun için kullanacağımızı belirttik. Length özelliği ile karakter uzunluğunu, nullable özelliğine ise boş geçilip geçilemeyeceğini belirtiyoruz.

Şimdi Test sınıfımızı yazalım ve run edelim tekrardan hata alacak mıyız ona bakalım?

Run ettikten sonraki tablomuzun görüntüsü:Görüldüğü gibi insert işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşti. Bu yazımı burada bitiriyorum diğer yazılarımda görüşmek üzere…

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.