ArrayList Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Java koleksiyonlarından ArrayList den bahsetmek istiyorum.

ArrayList Nedir?

ArrayList,  Java tarafından oluşturulmasını sağladığımız dinamik veri saklama sınıflarıdır. Java.util.ArrayList<E> adresinin import edilmesiyle kullanılır. Şimdi bir ArrayList nesnesi oluşturup içine değer yükleyelim ve örneklerle ArrayList konusunu anlamaya çalışalım.

ArrayList nesnesi oluştumak için =>

şeklinde nesneyi üretiyoruz.

Görüldüğü üzere Object türünden bir liste oluşturduk ve içerisinde String ve Integer türünden değerler ekledik. ArrayList’e değer eklemek için .add() metodunu kullandık. Şimdi bu eklediğimiz değerleri console ekranında yazdıralım.

For döngüsü oluşturarak liste içerisindeki değerleri ekrana yazdırıyoruz. Burada .size() metodu liste içerisindeki değer sayısını bize döndürüyor. .get() metodu ise içerisine  int türünden parametre olarak verdiğimiz indisteki değeri bize döndürüyor.

Ekran Çıktısı:Şimdi yeni bir ArrayList nesnesi oluşturup değerler ekleyelim ve oluşturduğumuz ArrayList’i liste adındaki ArrayListe ekleyelim.

Liste2 oluşturuldu ve .addAll() metodu kullanılarak liste2, listeye eklendi. Şimdi ekran çıktımızı tekrardan alalım:

Kodun Tamamı:

ArrayList konusunu şimdilik burada bırakalım. Projenin kodlarına buradan erişebilirsiniz.  Diğer yazılarımda görüşmek üzere.

Print Friendly, PDF & Email

“ArrayList Kullanımı” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.